Archiwum sierpień 2015


Czy warto korzystać z metronomu?
Autor: bitter | Kategorie: Akcesoria perkusyjne 
Tagi: akcesoria perkusyjne   metronom  
28 sierpnia 2015, 15:19

Gdy zaczynamy naukę gry na gitarze, na pewno wiele osób zaleci nam korzystanie z metronomu. Na szczęście jest to bardzo tani sprzęt, dlatego każdy muzyk może sobie na niego pozwolić. Czy jednak naprawdę warto korzystać z takiego urządzenia?

 

Oczywiście warto, jeśli chcesz podejść do swojej nauki na poważnie. Potraktuj metronom jako taką "ramę" dla swoich melodii. Nie musisz grać na równo z danym tempem. Wystarczy, że dopasujesz do niego szybsze bicia lub uderzenia gitary. A takie urządzenie pozwoli ci trzymać przyjęty już rytm. Dodatkowo, wciąż naprawdę wielu muzyków ma problem właśnie z jednolitym tempem swojej gry. Takie błędy są od razu zauważalne przez widownię. Jeśli więc chcesz prezentować swoje melodie publicznie, musisz dobrze władać rytmem. Wyrób sobie taki nawyk, że przed każdym wzięciem gitary, od razu ustawiasz metronom zgodnie z własnymi potrzebami.

 

A gdy już opanujesz trzymanie stałego rytmu, cała gra na gitarze zacznie sprawiać ci ogromną przyjemność. Możesz wtedy wykonywać różne utwory razem z puszczoną przez siebie piosenką. Dzięki temu ciągle będziesz uczyć się prawidłowego trzymania rytmu. A taka umiejętność jest bardzo pożądaną cechą u każdego, profesjonalnego gitarzysty.

Nauka gry na bębnach
Autor: bitter | Kategorie: Perkusje 
Tagi: perkusje   instrumenty perkusyjne  
22 sierpnia 2015, 15:04

Bębny to jedne z elementów wszystkich instrumentów perkusyjnych. Jednak wcale nie potrzebujemy dodatkowych talerzy, jeśli chcemy zacząć na nich grać. Wystarczy zainwestować w pewnego rodzaju afrykańskie bębny, takie jak np. kongi. Jak zacząć naukę właśnie z tym instrumentem?

 

W grze na bębnach najważniejsze jest dobre wyczucie rytmu. Bez niego nic nie osiągniemy. Jeśli więc mamy problem z utrzymywaniem stałego tempa, możemy wspomóc się np. metronomem. Na początku nie musimy przecież grać skomplikowanych utworów. Wystarczy, że będziemy stale utrzymywać pewien rytm. Powtarzajmy takie ćwiczenia, aż stałe tempo wejdzie nam w nawyk. Dopiero później możemy przejść do dalszych zadań. Wtedy najlepiej jednak wybrać się na specjalny kurs lub indywidualne zajęcia. Może to być nawet kilka lekcji. Wystarczy, że załapiemy pewne podstawy, a dalszych części sami nauczymy się we własnym domu.

 

Takie instrumenty perkusyjne jak bębny, mogą nam sprawić mnóstwo frajdy i radości. Pamiętajmy więc, aby nie podchodzić do tego zadania zbyt poważnie. W końcu gra na danym instrumencie powinna po prostu sprawiać nam mnóstwo radości. Tylko wtedy może ona stać się naszą prawdziwą pasją, którą zajmiemy się zawodowo.

Niezwykłe brzmienie cajonu
Autor: bitter | Kategorie: Perkusjonalia 
Tagi: perkusjonalia   cajon  
16 sierpnia 2015, 15:00

Instrument, który skrywa się pod nazwą cajon to na prawdę źródło niezwykłego dźwięku, źródło niezwykłych brzmień, a przez to również nieprawdopodobnych emocji.

 

Sam instrument jest pochodzenia afrykańskiego, choć jego nazwa i kraj w którym się zrodził są hiszpańskojęzyczne. Nazwa cajon pochodzi właśnie z hiszpańskiego i oznacza po prostu skrzynkę. I skrzynka ta zrodziła się w Peru. Stworzyli ją afrykańscy niewolnicy, którzy zostali sprowadzeni do Peru. W bardzo szybkim czasie instrument dotarł do Europy. Tutaj znalazł swoich zwolenników w postaci muzyków zajmujących się flamenco.

 

Jaka jest konstrukcja instrumentu i w jaki sposób się na nim gra? Cajon ma najczęściej kształt prostopadłościanu. Jego jedna ścianka, tylna, zawiera otwór. Wewnątrz zaś znajdują się struny werblowe lub zwykłe, naciągnięte na przedniej ścianie, które służą do wydobywania specyficznego dźwięku z instrumentu. Bardzo ciekawy jest też sposób grania. Otóż, należy usiąść na górnej ścianie instrumentu okrakiem. Dźwięk wydobywany jest poprzez uderzenia dłonią w przednią ściankę instrumentu.

 

Cajon jest zdecydowanie niezwykłym instrumentem i warto się z nim spotkać, zapoznać, żeby choć chwilę posłuchać tego niezwykłego brzmienia.

Nauka gry na perkusji
Autor: bitter | Kategorie: Perkusje 
Tagi: perkusje   strojenie perkusji  
10 sierpnia 2015, 14:55

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy z nas interesuje się muzyką. To właśnie dlatego coraz częściej postanawiamy nauczyć się grać na danym instrumencie. Jeśli nasz wybór padł na perkusję, musimy włożyć w to wszystko naprawdę sporo pracy.

 

W końcu gra na perkusji jest bardzo ciężka. Na początku warto więc opanować pewne podstawy. Oczywiście niezbędny będzie zakup odpowiedniego sprzętu. Następnie opanujmy czynność, jaką jest strojenie perkusji. Dzięki temu sami będziemy mogli przygotowywać swój sprzęt do gry. Później wystarczy, że skorzystamy np. z gotowych kursów dostępnych w sieci. Nie rezygnujmy z nich. Takie lekcje ułatwią nam opanowanie pewnych postaw. A bez tego nic nie osiągniemy. Jeśli jednak nie potrafimy sami nauczyć się takich rzeczy we własnym domu, zapiszmy się na dodatkowe zajęcia. Lekcje z gry na instrumentach są organizowane w każdej szkole muzycznej, wystarczy więc z nich skorzystać.

 

No i pamiętajmy, że gra na perkusji jest trudną sztuką. Musimy uzbroić się więc w cierpliwość i stopniowo zwiększać swoje umiejętności. Najważniejsze będzie tutaj regularne powtarzanie pewnych ćwiczeń. Tylko w taki sposób możemy dojść w końcu do perfekcji i zostać mistrzami swojej perkusji.

Tamburyn a trening wyczucia rytmu
Autor: bitter | Kategorie: Perkusjonalia 
Tagi: perkusjonalia   tamburyn  
04 sierpnia 2015, 14:51

Wyczucie rytmu jest czymś, co niektóre osoby posiadają niemal od urodzenia. Nie stanowi dla nich problemów poruszanie się w rytm muzyki. Nie zastanawiają się oni nad tą kwestią, po prostu umiejętność ta jest im dana. Dla innej grupy ludzi poczucie rytmu nie jest czymś naturalnym. Nie posiadają oni tej umiejętności, często również z tego powodu mają problemy z tańcem. Nie potrafią dostosować się do rytmu muzyki.

 

Wyczucia rytmu można się nauczyć

Większość osób, które mają problemy z poczuciem rytmu, może je wytrenować. Jeżeli tylko nie mają problemów z słuchem i potrafią wystukać prostu rytm, mogą również dostosować do niego całe swoje ciało. Do nauki wyczucia rytmu przyda się metronom. Dobrym pomysłem będzie również użycie instrumentu muzycznego, na przykład tamburynu. Dzięki instrumentom można zamienić naukę wyczucia rytmu w zabawę.

 

Tamburyn może posłużyć do powtarzania konkretnego rytmu. Dzięki odpowiednim, regularnie wykonywanym ćwiczeniom można zaobserwować znaczne postępy. Osoby, które do tej pory sprawiały wrażenie jak gdyby nie słyszały muzyki i jej rytmu, zaczynają poruszać się w jej takt. Dzięki treningowi wyczucia rytmu, łatwiejsza stanie się nauka tańca, która opiera się na tej umiejętności.