Kategoria

Perkusjonalia


Niezwykłe brzmienie cajonu
Autor: bitter | Kategorie: Perkusjonalia 
Tagi: perkusjonalia   cajon  
16 sierpnia 2015, 15:00

Instrument, który skrywa się pod nazwą cajon to na prawdę źródło niezwykłego dźwięku, źródło niezwykłych brzmień, a przez to również nieprawdopodobnych emocji.

 

Sam instrument jest pochodzenia afrykańskiego, choć jego nazwa i kraj w którym się zrodził są hiszpańskojęzyczne. Nazwa cajon pochodzi właśnie z hiszpańskiego i oznacza po prostu skrzynkę. I skrzynka ta zrodziła się w Peru. Stworzyli ją afrykańscy niewolnicy, którzy zostali sprowadzeni do Peru. W bardzo szybkim czasie instrument dotarł do Europy. Tutaj znalazł swoich zwolenników w postaci muzyków zajmujących się flamenco.

 

Jaka jest konstrukcja instrumentu i w jaki sposób się na nim gra? Cajon ma najczęściej kształt prostopadłościanu. Jego jedna ścianka, tylna, zawiera otwór. Wewnątrz zaś znajdują się struny werblowe lub zwykłe, naciągnięte na przedniej ścianie, które służą do wydobywania specyficznego dźwięku z instrumentu. Bardzo ciekawy jest też sposób grania. Otóż, należy usiąść na górnej ścianie instrumentu okrakiem. Dźwięk wydobywany jest poprzez uderzenia dłonią w przednią ściankę instrumentu.

 

Cajon jest zdecydowanie niezwykłym instrumentem i warto się z nim spotkać, zapoznać, żeby choć chwilę posłuchać tego niezwykłego brzmienia.

Tamburyn a trening wyczucia rytmu
Autor: bitter | Kategorie: Perkusjonalia 
Tagi: perkusjonalia   tamburyn  
04 sierpnia 2015, 14:51

Wyczucie rytmu jest czymś, co niektóre osoby posiadają niemal od urodzenia. Nie stanowi dla nich problemów poruszanie się w rytm muzyki. Nie zastanawiają się oni nad tą kwestią, po prostu umiejętność ta jest im dana. Dla innej grupy ludzi poczucie rytmu nie jest czymś naturalnym. Nie posiadają oni tej umiejętności, często również z tego powodu mają problemy z tańcem. Nie potrafią dostosować się do rytmu muzyki.

 

Wyczucia rytmu można się nauczyć

Większość osób, które mają problemy z poczuciem rytmu, może je wytrenować. Jeżeli tylko nie mają problemów z słuchem i potrafią wystukać prostu rytm, mogą również dostosować do niego całe swoje ciało. Do nauki wyczucia rytmu przyda się metronom. Dobrym pomysłem będzie również użycie instrumentu muzycznego, na przykład tamburynu. Dzięki instrumentom można zamienić naukę wyczucia rytmu w zabawę.

 

Tamburyn może posłużyć do powtarzania konkretnego rytmu. Dzięki odpowiednim, regularnie wykonywanym ćwiczeniom można zaobserwować znaczne postępy. Osoby, które do tej pory sprawiały wrażenie jak gdyby nie słyszały muzyki i jej rytmu, zaczynają poruszać się w jej takt. Dzięki treningowi wyczucia rytmu, łatwiejsza stanie się nauka tańca, która opiera się na tej umiejętności.